ΣΚΟΠΟΣ ΚΑΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ

Tο Ψυχομετρικό Εργαστήριο "Ι. Ν. Παρασκευόπουλος" του Τμήματος Ψυχολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών αποτελεί μετεξέλιξη του Ψυχομετρικού Εργαστηρίου που ιδρύθηκε το 1999 (τροποποίηση εσωτερικού κανονισμού ΦΕΚ 247/Β/3-2-2020).

Σκοποί του Ψυχομετρικού Εργαστηρίου είναι:

• Η κατασκευή και η στάθμιση ψυχομετρικών μέσων, καθώς και η εκπόνηση συστημάτων και διαδικασιών αντικειμενικής αξιολόγησης των ικανοτήτων, των διαφερόντων, της προβληματικής συμπεριφοράς και των άλλων πλευρών της ανθρώπινης προσωπικότητας τόσο σε παιδιά όσο και σε ενηλίκους,
  • η εκπαίδευση των φοιτητών σε θέματα ψυχομετρικών και ψυχοδιαγνωστικών μεθόδων, και
  • η διευκόλυνση ενδιαφερομένων φοιτητών για τη διενέργεια ερευνητικών προγραμμάτων σε θέματα-ψυχομετρίας-ψυχοδιαγνωστικής.

Το Ψυχομετρικό Εργαστήριο «Ι. Ν. Παρασκευόπουλος» στεγάζεται στον 5ο όροφο της Φιλοσοφικής Σχολής (γραφείο 524).

Διευθύντρια του Εργαστηρίου είναι η Καθηγήτρια Αλεξάνδρα Οικονόμου.